Miło nam przedstawić kolejnych laureatów konkursu ABSOLWENT EXTRA Uniwersytetu Zielonogórskiego z 2023 r. W lutym laureatami zostali:
oraz
W uroczystości wzięli udział dr hab. Barbara Literska, prof. UZ – Prorektor ds. Studenckich, dr hab. Alicja Lewicka-Szczegóła, prof. UZ- dziekan Wydziału Artystycznego, prof. dr hab. Beata Gabryś - dziekan Wydziału Nauk Biologicznych, mgr inż. Monika Politańska - kierownik Biura Karier UZ.
Lic. Daria Kulik jest absolwentką studiów licencjackich na kierunku grafika.
Od czasów liceum, gdy chwyciła za pierwsze farby olejne, sztuka stała się jej bardzo bliska. Łączenie technik i eksperymentowanie w różnych materiach, fakturach i formach to jest to, co lubi w sztuce najbardziej. Studia dały jej wiele możliwości w odnajdywaniu nowych metod i środków artystycznego wyrazu, m.in. dzięki znajomości programów, takich jak Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects, Figma i Blender, których obsługi nauczyła się w pracowni projektowej. Częścią artystyczną jej pracy dyplomowej była animacja “Przebłyski”. Łączy w niej odręczne rysunki z animowanymi.
W czasie studiów w ramach programu Erasmus +, studiowała w Escola Superior de Artes e Design w Portugalii. Tam rozwinęła swoje umiejętności głównie w motion design oraz jako UX/UI designer. Wyjazd ten poszerzył jej horyzonty nie tylko artystyczne, ale również językowe, społeczne i kulturalne.
Dzięki pełnionej funkcji wiceprzewodniczącej Koła Naukowego Kwadrat nabrała doświadczenia w organizacji wystaw zbiorowych, plenerów oraz różnych wydarzeń kulturalnych. Pracowała przy takich eventach jak Biennale w zielonogórskim BWA, dzięki czemu nauczyła się współpracy z artystami i galeriami, poszerzyła swoje zdolności organizacyjne, jak i społeczne - stała się bardziej otwarta. W konsekwencji przygotowanie swoich indywidualnych wystaw „Entropia” czy “Malarstwo” było dla niej łatwiejszym zadaniem. Jako autorka loga kilku firm nabrała doświadczenia pracy z klientem.
Daria Kulk jest otwarta na zmieniający się świat, nie boi się wyzwań ani technologii i szybko dostosowuje się do różnych sytuacji. Jej pasją jest malarstwo, ale również wklęsło i wypukłodruk. Jej prace można oglądać na wielu wystawach. Sztuka jest dla niej sposobem wyrażania emocji, pewnego uwolnienia i oddania się. Obecnie kontynuuje kształcenie na kierunku animacja.
Lic. Antoni Białek jest absolwentem studiów licencjackich na kierunku biologia (specjalność: biologia medyczna). Obecnie kontynuuje studia drugiego stopnia na specjalizacji mikrobioanalityka.
Swoją pracę naukową realizuje badając świat schorzeń na tle genetycznym, o czym pisze w pracy licencjackiej pt.: „Molekularne podłoże zaburzeń procesu glukuronidacji u człowieka”. Poza pracami laboratoryjnymi bardzo dobrze czuje się w terenie, podczas obserwacji populacji różnych gatunków. Szeroko pojęta ochrona przyrody i przyrodoznawstwo jest mu bardzo bliskie.
W trakcie trwania studiów był aktywnym członkiem Koła Naukowego Biologów i Koła Naukowego Biotechnologów oraz działaczem Ligi Ochrony Przyrody przy Wydziale Nauk Biologicznych, w której pełni obecnie funkcje przewodniczącego. Podczas studiów udzielał się w wielu przedsięwzięciach. Reprezentował uczelnię w Debacie Oksfordzkiej o tematyce „Miasto w lesie – szanse i zagrożenia" organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Uczestniczył w akcjach promocyjnych z ramienia kół naukowych LOP-u podczas dni otwartych.
Ponadto jest czynnym wolontariuszem w organizacji harcerskiej Skauci Europy. Podczas 12 letniej przygody w tej formacji przeszedł wszystkie szczeble od zucha do szefa. Harcerstwo nauczyło go karności i ideałów, które towarzyszą mu na co dzień. Obecnie pełni funkcje szefa 2 jednostek.