Biotechnologia, studia II stopnia - rok 2022 - DAMIAN KUNA

damian_kuna-1.png

DAMIAN KUNA

Wydział Nauk Biologicznych

Ukończony kierunek studiów: Biotechnologia
Rodzaj  studiów: stacjonarne drugiego stopnia z tytułem magistra

  Oglądaj nas na YouTUBE            

Moja autoprezentacja - video Oglądaj nas na YouTUBE 

Gdzie mnie znaleźć?

Wywiady/ multimedia/ publikacje:

Kilka słów o sobie:

Jestem absolwentem studiów magisterskich na kierunku biotechnologia o specjalności mikrobioanalityka w biotechnologii. Swoją przygodę z naukami biologicznymi rozpocząłem na Uniwersytecie Zielonogórskim, podejmując studia licencjackie na kierunku biologia ogólna. Od samego początku brałem czynny udział w życiu Wydziału Nauk Biologicznych, m.in. będąc członkiem naukowego koła biologów czy współorganizując warsztaty w ramach "Nocy Biologów", podczas których miłośnicy biologii mogli zobaczyć, co tak naprawdę dzieje się w laboratoriach biologów. 

Pierwszy semestr studiów magisterskich spędziłem na hiszpańskim uniwersytecie w mieście A Coruña. Na wyjazd zdecydowałem się, ponieważ lubię podróżować i poznawać kultury innych narodów. Poza zajęciami programowymi uczestniczyłem m.in. w kursie języka hiszpańskiego na poziomie A1 oraz konferencji naukowej na temat biotechnologii roślin i jej zastosowania w badaniach środowiskowych. 

Po powrocie z Hiszpanii wyjechałem na półtoraroczny staż zagraniczny, który odbyłem na Uniwersytecie w Alabamie (USA). W trakcie pobytu opanowałem wiele umiejętności wykorzystywanych w laboratoriach biologii komórki takich jak: prowadzenie kultur komórkowych, obsługa mikroskopu konfokalnego, oznaczenia immunofluorescencyjne z wykorzystaniem różnych linii komórkowych, wykrywanie białek metodą Western-Blot, a także badanie DNA metodą PCR. Tematem przewodnim moich badań było wyjaśnienie wpływu aparatu Golgiego na proces powstawania rzęsek pierwotnych. W analizach wykorzystywałem m.in. komórki MEF (ang. mouse embryonic fibroblasts), IMCD (ang. inner medullary collecting duct ) oraz HEK (ang. human embryonic kidney). Dodatkowo opublikowałem pracę przeglądową dotyczącą powiązania GTPaz z rodziny ARF z funkcjonowaniem rzęsek pierwotnych. Wraz z koleżanką Skylar Fisher, jestem pierwszym autorem publikacji. W trakcie pobytu zdałem egzamin z języka angielskiego TOEFL, uzyskując 90 punktów.

Po powrocie do Polski kontynuowałem studia na kierunku biotechnologia, które ukończyłem z wynikiem bardzo dobrym. Moja praca magisterska skupiała się na badaniu wpływu zmian pojedynczego nukleotydu na możliwości interakcji cząsteczek miRNA w rejonie 3'UTR genu UGT1A1.

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18